Bulgaristanda Üniversite Bölümler

bolumler bulgaristanda universite

 

Hepimiz yorucu bir eğitim hayatından geçiyoruz. Gençler özellikle lise yılları başladığında, hangi bölümü hangi üniversitede kazanacağız diye merak ederek büyük bir stres altına giriyor. Yapılan çalışmalar sonunda, kimileri sevinçle istedikleri bölümlerde okurken, kimileri de hayal kırıklığı yaşıyor. Bazıları yeni bir şans veriyor kendilerine, bazıları ise vermiyor. Fakat şunu bilmelisiniz ki, hayallerinizi ülkenizin eğitim sistemine göre şekillendirmek zorunda değilsiniz. Yurtdışında, iyi bir üniversitede eğitim alarak, sizinle beraber sınava giren pek çok adayın önünde yer alabilirsiniz. Ülkemizde, özellikle son yıllarda, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı epey artmıştır. Alınan puan yüzünden kısıtlama olmadan, istenilen okulun istenilen bölümüne kayıt yaptırabilme rahatlığı, yurt dışındaki okulları tercih etme nedenlerinin başında gelir. Yurtdışına giden öğrencilerin istatistiklerine baktığımız da, Bulgaristan’ın en çok tercih edilen ülkelerden biri olduğunu görürüz.

Bulgaristan Üniversitelerinde Bölümler öğrencilere cazip gelmektedir. Bunların ilk sebebi, Bulgaristan’ın köklü eğitim veren kuruluşlara sahip olmasıdır. Aynı zamanda, dünyada uygulanan son teknolojilerinin gerisinde kalmayan, Avrupa standartlarında eğitim verir. Alanında uzman akademisyenler, akademik literatüre kaynak kazandıran çalışmalarıyla öğrencilerinin önünü açar. Ayrıca öğrenciler, Bulgaristan’da istedikleri bölüme, herhangi bir puan veya baraj uygulamasına takılmadan yerleşirler. Böylece tüm öğrenciler, hayallerindeki mesleğe kavuşmuş olur. Ayrıca ülkenin, Avrupa Birliği’ne üye oluşu da, tercih edilmesi bakımından oldukça cezbedicidir.

Bulgaristan Üniversitelerinde Bölümler hakkında yazılanlara bakarsanız, sonuçların ne kadar olumlu olduğunu göreceksiniz. Her sezon, üniversiteye yurt dışından kayıt yaptıran öğrencilerin sayısında artış da, bunu memnuniyeti kanıtlar niteliktedir. Bulgaristan sadece Türkiye’den değil Avrupa’dan ve Asya’dan da pek çok öğrenciyi misafir etmektedir.

Türkiye’den giden öğrenciler için özellikle rahat ulaşım sağlanıyor olması bir avantajdır. Bulgaristan’a hem kara, hem hava, hem de tren yoluyla doğrudan ulaşabilme şansınız vardır. Ayrıca, Avrupa standartlarında eğitim veren üniversite bölümleri için, oldukça uygun fiyatlarla eğitim alma imkanın olması, Bulgaristan üniversitelerinden birinde okumayı çekici hale getirmiştir. Bulgaristan’da günlük yaşantısında da, öğrenciler maddi açıdan çok zorluk çekmeden, rahat bir öğrencilik hayatı geçirebilirler.

Bulgaristan Üniversiteleri ve bölümleri hakkında daha fazla bilgi almak için Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurunuz