Bulgaristan Eğitim

egitim bulgaristan

 

Herhangi bir sınav ve taban puan şartı olmadığı için Bulgaristan Eğitim almak için en çok tercih edilen Avrupa ülkesi halini almıştır.

Bulgaristan eğitim almak isteyen öğrencilere herhangi bir bölüm kısıtlaması getirmiyor ve herhangi bir sınava tabi tutmuyor. Bulgaristan eğitim almak isteyen öğrencilerin yalnızca lise diplomasına bakarak onları kabul ediyor. Diplomanızda eğer bir alan belirtilmişse bu alan ile de kısıtlı değilsiniz. Yani liseden eşit ağırlık mezunu olmanız yalnızca bu bölümleri tercih edebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bulgaristan eğitim sistemi ülkemizden çok farklı değildir. Tıp eğitimi tüm dünyada olduğu gibi Bulgaristan’da da 6 yıl sürmektedir ve staj olanakları bulunmaktadır. Bulgaristan eğitim verdiği tıp öğrencilerinin uygulama hastanelerinde deneyim sahibi olmasına olanak tanır. Tıp dışında 4 yılın üzerinde eğitim görmeniz gereken eczacılık fakültesi vardır bu da dünya standartlarında bir uygulamadır, bunun dışında tıpkı ülkemizde olduğu gibi lisans eğitimi 4 yıldır.

Bulgaristan eğitim dili olarak İngilizce ve Bulgarca olarak genelleşmiş olsa da Fransızca ve Almanca eğitim alabileceğiniz bölümler de bulunmaktadır. Bulgaristan eğitim almak isteyen öğrencilerine sadece dil yeterliliği şartı koymaktadır ancak bunun için de iki yıl hazırlık süresi vermektedir. Dil sertifikası alındıktan sonra lisans eğitimine başlanır. Bulgaristan eğitimini tamamlayan öğrencilere uluslararası geçerliliği olan bir diploma verir.

Bulgaristan eğitim sistemi eğitim almak isteyen öğrencilere dil hazırlık sınıfında okuyacakları bölüme de hazırlanmaları için ek dersler koyma zorunluluğu getirmiştir. Bu yüzden dil eğitiminize başlarken seçeceğiniz bölüme karar vermiş olmanız gerekmektedir.

Bulgaristan eğitim konusunda kalitesini ve niteliğini ortaya koymuş bir ülkedir. Eğer bir yüksekokul mezunuysanız ve lisans tamamlama yapmak istiyorsanız da Bulgaristan’ın sunduğu bu olanaktan kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Yine hiçbir sınava girmeniz gerekmez. Dileyen öğrenciler yükseköğrenimleri için de Bulgaristan eğitim olanaklarını değerlendirebilirler. Yükseköğrenim süresi de tıpkı tüm dünyada olduğu gibi 2 yıldır.

Bulgaristan eğitim sisteminde 6’lık not sistemi uygulaması vardır. 2 ve altında alan öğrenciler başarısız sayılır. Genel ortalama da istenilenin altında olduğunda sınıf tekrarı gerekir. Bulgaristan eğitim almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Vakit kaybetmeden Anadolu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofislerine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.