Bulgaristanda Eğitim

egitim bulgaristanda

Bulgaristan’da Eğitim

Yurtdışında eğitim almak ve tamamen bir üniversite şehrinde yaşamak, böylece öğrenciliğinizin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız, Bulgaristan’da Eğitim almanın sizi ne kadar mutlu edeceğini söylemek isteriz. Başkent Sofya’da ki, Sofya Üniversitesi size tarihi bir dokunun içinde yaşamanın keyfini yaşatacak. Ama bunun yanı sıra, Bulgaristan’ın en önemli üniversitelerinden biri olan Plovdiv Üniversitesi’nde eğitim alırsanız, tam anlamıyla bir üniversite şehrinde yaşadığınızı göreceksiniz.

Plovdiv şehri, tam bir üniversite şehridir. Bu şehirde, beş tane üniversite bulunmaktadır. Şehrin bu özelliği bile, kafamızda şehir hakkında pek çok fikir oluşmasına neden oluyor. Plovdiv’ e sadece Türkiye’den değil, Avrupa’dan ve Asya’dan da pek çok öğrenci geliyor. Bu da, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin çok renkli bir kültür yapısı oluşturmasına neden oluyor. Ve bu farklılık, elbette öğrencilerin birbirinden etkilenmesine ve başka kültürler ile tanışmasına yol açıyor. Ayrıca şehir, öğrencilerle dolu olsa da, herhangi bir konaklama sıkıntısı yaşamazsınız. Şehir eğitimin dışında, özellikle alışveriş ve eğlence anlamında da öğrenciler mutlu olacaktır. Şehir, turistik bakımdan da oldukça rağbet görüyor.

Bulgaristan’da Eğitim almanın, en avantajlı taraflarından biri de, puan sisteminin öğrencilere çelme atmıyor oluşu. Sistemleri bizde ki gibi, belli bir puanı alamazsan, istediğin okul ve bölüme veda et şeklinde değil. Bulgaristan’da Eğitim alırken, herhangi bir taban puan sistemi ile karşılaşmıyorsunuz. Dilediğiniz bölümü tercih edebiliyorsunuz. Bu da, hayallerinizi süsleyen meslek hakkında eğitimi, Avrupa standartlarında almanız anlamına geliyor.

Ülkenin Avrupa Birliği’ne üye olması büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede aldığınız eğitim, Avrupa standartlarında olurken, alacağınız diploma da, Avrupa’nın pek çok yerinde saygınlık ile karşılanıyor. Bulgaristan’da Eğitim almak demek, köklü bir eğitim ile Avrupa’nın kullandığı son teknolojileri harmanlayan bir eğitim almak demektir.

Ayrıca okullarının fiyatları da, bütçeyi zorlamıyor. Her sene fiyatlarda değişiklikler olsa da, Bulgaristan’da Eğitim almak, başka bir Avrupa ülkesine kıyasla oldukça ekonomik kalıyor. Ayrıca ülkede yaşam koşulları da, bir öğrencinin bütçesini zorlayacak durumda değil. Üniversiteler arasında ücretsiz ulaşımın olması ise öğrencilere ekstra bir kolaylık sağlıyor.

Bulgaristan’da Eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na başvurabilirsiniz.