Bulgaristan Eğitim Sistemi

egitim sistemi bulgaristanda universite

 

Bulgaristan Avrupa birliğine uyum sürecinden itibaren eğitim-öğretim alanında yapılması zorunlu birçok reformu gerçekleştirerek bu alanda standartlarını en üst düzeye çıkarmıştır. Bulgaristan’ın eğitim sistemi diğer Avrupa birliği ülkelerin sistemlerine oldukça yakındır.

Bulgaristan’ın eğitim sisteminde lisans öğrencileri İngilizce ve Bulgarca eğitim görmektedirler. Dil yeterliliğine sahip olmayan öğrencilerin hazırlık sınıflarında dil eğitimi alması zorunludur. Dil konusunda ilk seviyeden başlayanlar ilk senelerinde 4. Seviyeye ulaşabilecek kadar nitelikli bir dil eğitimi görürler. Hazırlık sınıfına devam zorunludur. Bulgaristan’ın eğitim sisteminde not değerlendirmesi 6’lık sistem üzerinden yapılır. Yani en başarılı not 6’dır, iki ve daha düşük not alanlar dersten başarısız sayılırlar. Hazırlık sınıflarında dil eğitimi alan öğrenciler dil derslerinin yanında öğrenim görecekleri alana dair de hazırlık dersleri alırlar. Bu sebeple öğrencilerin kayıt aşamasında hangi bölümü seçeceklerini bilmeleri gerekir.

Bulgaristan’ın eğitim sisteminde üniversiteye kabul için sınav ya da herhangi bir ön koşul yoktur. Başvuruda beyan edilecek lise diploması esastır. Lise diplomasında belirtilen bir alan ya da meslek eğitiminizin olması bağlayıcı değildir. Yani ister düz lise, ister meslek lisesi okumuş olun dilediğiniz bölümü seçmenizin önünde bir engel yoktur. Lisede okuduğunuz alandan ya da meslekten devam etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca lisans tamamlama yapmak isteyenler yahut bölüm değiştirmek isteyenler için de herhangi bir sınav şartı bulunmamaktadır. Yüksekokul mezunları DGS sınavına girmeden eğitimlerine Bulgaristan Üniversitelerinde devam edip lisans diploması alabilirler.

Bulgaristan’ın eğitim sisteminde tıpkı bizde olduğu gibi uygulamalı bölümler için zorunlu staj yapılması gerekmektedir. Bulgaristan üniversiteleri öğrencilerini bu konuda desteklemektedirler. Bulgaristan’ın eğitim sisteminde öğrencinin sosyal olarak desteklenmesi ve öğrencilik yıllarında bilimsel ve deneysel çalışmalar yapmasına büyük önem gösteriyor. Bu da Bulgaristan üniversitelerinin sosyal ortamının hayli gelişkin olmasına sebep oluyor.

Bulgaristan’ın eğitim sisteminde de ülkemizdeki gibi belli bir başarı ortalaması gösteremeyen öğrenciler sınıf tekrarı yapmak zorunda kalıyorlar. Bulgaristan’ın eğitim sistemi ile daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler Anadolu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofislerini ziyaret edebilirler.