Bulgaristanda Üniversite Hakkında Bilgi

hakkinda bilgi bulgaristanda universite

 

Eğer sizde eğitiminizi yurtdışında almak ve Avrupa standartlarına yakın bir okulda okumak istiyorsanız, Bulgaristan aklınıza gelen ilk ülkelerden biri olmalı. Bulgaristan’da Üniversite Hakkında Bilgi alan öğrenciler, edindikleri bilgi ve okudukları yorumlardan sonra neredeyse tercihlerini yapmış oluyorlar.

Bulgaristan’da Üniversite Hakkında Bilgi alan bir öğrenci, ilk olarak Bulgaristan’da rahat bir yaşamın onu bekleyeceğini anlar. Öncelikle Avrupa Birliğine tam üyeliği bulunan Bulgaristan, sırf bu tarafıyla bile ilgi çeken ülkeler arasında gelmektedir. Bulgaristan, verdiği eğitim ile sadece Balkan ülkeleri arasından sıyrılmamış, Avrupa ülkeleri arasında da önemli konuma yerleşmiştir. Özellikle tıp fakülteleri, dünyadaki pek çok üniversite ile yarışa girip, bu yarıştan da galip çıkacak konumdadır. Bulgaristan’da Üniversite Hakkında Bilgi verirken, asıl atlanmaması gereken mevzu ise, bizde ki üniversite puanları uygulamasının, Bulgaristan’da yer almıyor oluşudur. Burada olduğu gibi, hayalinizdeki bölüme yerleşmek için, belli bir puan almanız gerekmemektedir. Puan sistemin dışında, harç ödeme noktasında da sıkıntı yaşanmaması, Bulgaristan üniversitelerini oldukça avantajlı bir hale getirir.

Tıp Fakültelerinin üstün başarılarının yanı sıra Hukuk, çeşitli mühendislik dalları, Kamu Yönetimi ve çeşitli edebiyat bölümlerinde de, Avrupa’da adını duyurmaya devam eder. Bulgaristan üniversitelerine sadece Türkiye’den öğrenciler değil, Avrupa’dan, hatta Asya’dan da pek çok öğrenci gelir. Büyük bir öğrenci çeşitliliğine sahip olan üniversiteler, verdikleri eğitimlerde de, öğrencilerinin kültürlerine uygun biçimde anlatım yolları benimsemeye çalışırlar.

Üniversiteler başarılarının önemli bir kısmını da hocalarına borçludurlar. Bulgaristan’da ki üniversitelerde, alanında uzmanlaşmış, Avrupa üniversiteleri kalitesinde makaleler ve bilimsel ortaya koyan öğretim görevlileri mevcuttur. Ayrıca okuduğunuz alan ile ilgili çok geniş kütüphanelere ulaşma şansınız da olacaktır.

Üniversiteler arasında ulaşımda, ücret alınmaması öğrenciler için artılardan biridir. Çünkü her ne kadar, çok uygun fiyatlara eğitim alma şansını yakalamış olsalar da, bütçelerine dikkat etmeleri gerektiği de ortadadır. Bunun dışında Bulgaristan, bir Avrupa ülkesi olarak uygun yaşam koşulları sayesinde, öğrencileri ve ailelerini zorlamayacaktır.

Bulgaristan’da Üniversite Hakkında Bilgi almak için, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bürolarımıza gelin ve aklınıza takılan her soru, uzmanlarımızca cevaplansın.