Bulgaristanda Üniversite Nasıl

nasil bulgaristanda universite-

 

Eğitimine üniversite ile devam etmeye karar veren öğrencilerin aklına takılan sorulardan biri gitmeyi düşündükleri üniversitenin nasıl olduğudur. Eğer tercih listenizde Bulgaristan’da ki üniversiteler varsa nasıl olduklarına bir bakalım. Bulgaristan’da üniversite nasıl diyenler için öncelikle söylemek gereken diğer ülkelere göre oldukça cazip ve ucuz fiyatlarla eğitim görebileceğinizdir. Bunun yanı sıra Avrupa standartlarında eğitim veriyor olmaları Bulgaristan üniversitelerini önemli kılan başka bir noktadır. Bulgaristan’da üniversite nasıl diye sorarsak tercih edilmesinde öne çıkan ölçütlerden biri sınavsız geçiş hakkı bulunmasıdır. Lise ya da meslek lisesi diplomasıyla Bulgaristan’a lisans okumaya gidebilir veya iki yıllık meslek yüksekokulu mezunuysanız lisans tamamlamaya gidebilirsiniz. Bu konuda en doğru ve güvenilir bilgiyi almak için Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’nın uzman eğitici kadrosuna danışabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite nasıl dediğimiz zaman içerisine gündelik hayatı da dahil edebiliriz. Üniversitenin ücretleri oldukça ucuzdur. Bunun yanı sıra yurtların yakınlarındaki marketlerden yiyecek ihtiyacınızı karşıladığınız takdirde yeme-içme masraflarınızda kendi ülkenizdekiyle aynı kalacaktır. Kampüs yurtlarının dışında birkaç arkadaşınızla beraber ev kiralayabilirsiniz. Ulaşım aracı olarak ise metroyu kullanabilirsiniz. Bulgaristan’da üniversite ile diğer yerler arasında ulaşım sıkıntısı yoktur. Aylık abone kartı edinerek ulaşımınızı çok rahat hale getirebilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite nasıl oluyor derseniz sadece eğitimle kalmıyor, öğrencilere sunduğu aktiviteler ile de göz dolduruyor. Spor aktiviteleri, kütüphaneler, laboratuarlar her daim öğrencinin hizmetine açık bir haldedir. Öğrenci olduğunuz sürece okulun tüm imkanlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Teknolojinin büyün imkanlarını sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Okul sizden bunun için ekstra hiçbir şey talep etmez. Ayrıca göz dolduran eğitim kadrosu, araştırma görevlisinden profesörüne sahip olduğu donanım ve sayıca fazlalık öğrencilerin her birine daha fazla ilgi gösterilmesini sağlıyor. Birçok eğitim kurumunda yakalayamadığımız bu durum Bulgaristan üniversitelerini tercih eden her genç öğrenciye ayrıcalık sağlıyor.

Bulgaristan’da üniversite nasıl diye merak ediyorsanız birçok avantajıyla doğru bir seçimdir. Hem yurtdışında eğitim fırsatını yakalayabilir, hem ülkenize eğitim dilinizin yanı sıra Bulgarca’nızı geliştirmiş olarak dönebilir, hem de Avrupa standartlarında bir üniversiteden mezun olma şansına sahip olabilirsiniz.