Bulgaristanda Üniversite Nerede

nerede bulgaristanda universite

Eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyen ve Avrupa tarzında eğitim almak isteyen birinin, gidebileceği ülkeler arasında Bulgaristan gelmektedir. Peki, bu kadar ülke ve okul varken, neden Bulgaristan’ı tercih etmeli miyim? diyorsunuz, işte Bulgaristan’da okumayı arzu edecek nedenleriniz. Bulgaristan’da Üniversite Nerede ve nasıl bir eğitim veriyor? Eğitim almak için yerine getirmem koşullar neler? Burada arzu ettiğim bölümü okumam için sınavdan kaç puan almam gerekli? gibi sorular soruyorsanız sakin olun. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, idealiniz olan mesleği yapabilmek için okumanız gereken bölüme rahatlıkla girebilirsiniz. Çünkü Bulgaristan’da bir puan sistemi yok. Taban puan almak gibi sıkıntılar da yok. Ülkenin eğitim sistemi, hayalinizdeki bölüm ile buluşmanız için oldukça elverişli.

Yurtdışında okumanın en büyük avantajlarından biri de, dil eğitimi alıyor olmaktır. Ayrıca yaşadığınız yer dolayısıyla bol bol pratik yapabiliyor oluşunuz, bu dili çok daha kısa sürede öğrenmenize neden olacaktır. Bulgaristan’da üniversiteler Bulgarca ve İngilizce olmak üzere iki dilde eğitim verir. Bu iki dile de, anadiliniz gibi hakim olarak üniversiteden mezun olabilirsiniz. Dil konusundaki bu hakimiyet, dünyanın pek çok yerinde iş bulabilme şansınızı arttıracaktır. Ayrıca Avrupa Birliğine üye olan bir ülkede eğitim aldığınız için, mezun olduğunuzda diplomanız, Avrupa’nın pek çok yerinde oldukça saygın bir biçimde karşılanacaktır.

Bulgaristan’da Üniversite Nerede, hangi okulda okunmalı diyenlere, ülkedeki tüm üniversitelerin başarılı bir eğitim sistemine ve alanında uzmanlığı Avrupa genelinde kanıtlanmış akademisyenlere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Tıp alanında dünya çapında başarı gösteren ülke, hukuk, mühendislik, dil, Avrupa Kültür ve Ekonomisi gibi bölümler de, pek çok Avrupa üniversitesinin ilerisindedir. Bu sebeple, üniversiteler arasından dilediğinizi, büyük bir gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Bir de şunu unutmayın ki, Bulgaristan bir Balkan ülkesidir. Çok fazla ortak kültürel kodlara sahibiz. Zaten çok uzun süre, aynı İmparatorluğun çatısı altında yaşadık. Bu sebeple, gideceğiniz diğer ülkelere göre, insanların davranış biçimleri ve sıcakkanlı yapıları, arkadaşlık ilişkileri kurmanızda oldukça yardımcı olacaktır.

Bulgaristan’da Üniversite Nerede sorusuna, daha geniş ve detaylı bir cevap almak için, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na gelebilirsiniz.