Bulgaristanda Üniversite Okuyanlar

okuyanlar bulgaristanda universite

 

Yeni bir okul tercih edecek kişiler için, özellikle bu okul yurtdışında ise, yapacak en mantıklı hareket, o okullarda okuyan öğrencilerin fikirlerini almaktır. Sizde Bulgaristan’da bir üniversitede okumaya karar verdiyseniz, Bulgaristan’da Üniversite Okuyanlar diye aramalar yapıp, burada okuyanların ne kadar memnun olduklarını görebilirsiniz. Bulgaristan’da Üniversite Okuyanlar hakkında bilgiyi, çelşitli forumlardan, sosyal medya sitelerinden ve danışmanlık sitelerinden alabilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversite okuyacaklar için, gidebilecekleri bölümlerden bazıları şunlardır: Tıp fakültesi, Hukuk fakültesi, Eczacılık fakültesi, Mimarlık fakültesi, Bilgisayar ve teknoloji fakültesi, Gıda teknolojisi fakültesi, Spor ve beden eğitimi fakültesi, Makine mühendisliği fakültesi, Ziraat ve tarım mühendisliği fakültesi, Elektrik ve elektronik mühendisliği fakültesi gibi. Bunlar dışında Dil ve Edebiyat bölümlerinde de çok iyi eğitim alacağınız bölümler mevcuttur.

Bulgaristan’da Üniversite Okuyanlar, ülke Avrupa Birliği’ne üye olduğundan dolayı, Avrupa standartlarında eğitim alırlar. Mezun olduklarında aldıkları Mavi Diploma, Avrupa’nın pek çok yerinde geçerlidir. Ayrıca Türkiye’de de, YÖK tarafından tanınmaktadır. Bunun yanı sıra Bulgarca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Almanca eğitim veren Bulgaristan üniversiteleri yabancı bir dili, anadiliniz gibi öğrenmenizi sağlar. Mavi diplomanın yanı sıra, yabancı bir dil bilmenin de ayrıcalığını yaşarsınız.

Bulgaristan’da Üniversite Okuyanlar her zaman çok kültürlü bir yapı ile haşır neşir olurlar. Çünkü Bulgaristan’da ki üniversiteler sadece Balkanlarda eğitimin öncüsü olmamışlardır. Aynı zamanda Avrupa’dan da pek çok öğrenci kabul ederler. Bunun yanı sıra, Asya kıtasından da bir sürü başvuruyu kabul ederler. Bu da, öğrencilik hayatınız pek çok kültürün rengi arasında, oldukça keyifli geçmesine neden olur.

Bulgaristan, Avrupa standartlarında eğitim sunmasına rağmen, ekonomik olarak bu üniversiteler kadar zorlayıcı değildir. Siz çok iyi bir eğitimi, çok makul fiyatlarla alabilirsiniz. Ayrıca Bulgaristan’da yaşama standartları yüksek ama ucuzdur. Yani bir öğrenci günlük yaşamında da, çok fazla para harcamaz. Genel olarak aileler, bütçeleri fazla zorlanmadan çocuklarını bu okullarda okutabilirler.

Sizde Bulgaristan’daki üniversiteler ve bu üniversitelerdeki işleyiş hakkında sorulara sahipseniz, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na gelip, uzman kadromuz ile konuşabilirsiniz.