Plovdiv Teknik Üniversitesi

teknik universitesi plovdiv

Plovdiv Teknik Üniversitesi Bulgaristan’ın en büyük Teknik üniversitesi olan Sofya Teknik Üniversitesine bağlı bir yerleşkedir. Plovdiv Teknik Üniversitesi kampüsü 1986 yılında kurulmuştur. Dört büyük binadan oluşan bu yerleşke içinde laboratuvarlar, derslikler, bilgisayar odaları ve her türlü teknolojik donanım bulunmaktadır. Plovdiv Teknik Üniversitesi kampüsü içerisinde 24 saat kesintisiz internet olanağı bulunmaktadır. Plovdiv Teknik Üniversitesinde Elektronik ve Otomasyon Fakültesi ve Makine Mühendisliği Fakültesi olmak üzere iki adet fakülte bulunmaktadır.

Plovdiv Teknik Üniversitesinde eğitim görebilmek için üniversite sınavına girmeniz ve herhangi bir taban puanı kazanmanız gerekmemektedir. Bulgaristan’daki diğer üniversiteler gibi Plovdiv Teknik Üniversitesi de yalnızca lise diploması ile başvuru yapılabilen üniversitelerden bir tanesi. Üstelik Plovdiv Teknik Üniversitesi liseler arasında da bir ayrım ya da branş şartı koymamaktadır. Yani meslek lisesi mezunları ya da sözel bölümlerden mezun olanlar da Plovdiv Teknik Üniversitesine katır yaptırabilirler. Ülkemizde yüksekokulda öğrenim görmüş olanlar Plovdiv Teknik Üniversitesinde sene kaybetmeden lisanslarını tamamlayabilme şansına sahiptir.

Plovdiv Teknik Üniversitesinde öğrenim dili İngilizce ve Bulgarcadır. Dil konusunda hazırlık sınıfı olanağı sunulduğu için herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. 2 yıl hazırlık okuyanlar Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığın’dan onaylı bir dil sertifikası edinirler. Bu sertifikayı edindikten sonra rahatlıkla derslerde başarı sağlayabilirsiniz. Plovdiv Teknik Üniversitesi öğrencilerine sosyal olanaklar ve yurt imkanı da sağlamaktadır. Nitelikli eğitmen kadrosuyla öğrencilerin ihtiyaçlarına karşılık veren Plovdiv Teknik Üniversitesinde kayıt ücretleri de son derece ekonomiktir. İngilizce öğrenim görmek ile Bulgarca öğrenim görmek arasında fiyat farkı bulunmamaktadır.

Plovdiv Teknik Üniversitesi ülkemizde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Sınav stresi yaşamadan hayalinizdeki mesleği edinebilmenize ve nitelikli öğrencilik yılları geçirmenize olanak sağlayan Plovdiv Teknik Üniversitesinde size en uygun bölümü belirlemek ve kayıtla ilgili tüm detayları öğrenebilmek için Anadolu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofislerine başvurabilirsiniz.

Plovdiv Teknik Üniversitesi Avrupa’daki birçok üniversiteyle anlaşması olan ve kaliteli bir öğrenim görmenizi sağlayabilecek nitelikli üniversitelerden biridir. Bulgaristan’ın en büyük teknik üniversitesi Sofya Teknik Üniversitesinin şubesi olması öğrenciler açısından oldukça avantajlıdır.