Plovdiv Tıp Üniversitesi

tip universitesi plovdiv

 

Plovdiv Tıp Üniversitesi 1945 kurulan Bulgaristan’ın saygın Tıp okullarından biridir. Ulusal ve uluslararası anlamda birçok başarıya imza atan nitelikli bir üniversite olarak bilinmektedir. Plovdiv Tıp Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesinin yanı sıra, Sağlık Hizmetleri, Diş hekimliği ve Eczacılık fakültelerini de barındırır. Plovdiv Tıp Üniversitesi verilen eğitimin niteliği açısından dünya standartlarına ulaşmış üniversiteler arasındadır. Öğrencilerin kaliteli bir eğitim alabilmesi için gerekli tüm teçhizat ve donanımlara sahip olan Plovdiv Tıp Üniversitesi aynı zamanda Avrupa Tıp Okulları birliğinin üyesidir. Dünyanın birçok ülkesinden tıp eğitimi almaya gelen öğrenci sayısı Plovdiv Tıp Üniversitesinin eğitim kalitesini ortaya koymaktadır. Dil yeterliliğine büyük önem gösteren Plovdiv Tıp Üniversitesinin çok sayıda Erasmus değişim programıyla gelen öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitenin uygulama hastanesi S.V Georgi sayesinde öğrenciler eğitim süreçleri içinde pratik yapma ve tecrübe kazanmama olanağına sahiptir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi çok sayıda sertifikaya sahip dünya standartlarında eğitim veren başarılı üniversitelerden biridir. ECTS sistemini uyguladığı için Türkiye’deki ve Avrupa’daki tıp eğitimi standartlarında bir ders programı vardır. Bu sayede başka bir tıp fakültesinden alınmış derslerin saydırılması mümkün olabilmektedir. Plovdiv Tıp Üniversitesinde hizmet veren akademisyen kadro hem nicelik hem de niteliksel açıdan son derece zengindir. 170 civarında profesörün hizmet verdiği Plovdiv Tıp Üniversitesinde 700’den fazla Doçent görev yapmaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi tıp fakültesi eğitim süresi tıpkı tüm dünya standartlarındaki tıp üniversitelerinde olduğu gibi 6 yıldır. Diş hekimliği fakültesinin eğitim süresi ise 5 yıl 9 ay kadar sürmektedir. Plovdiv Tıp Üniversitesi öğrencilerine staj olanakları sunarak deneyim kazanması konusunda destek sunmaktadır. Eczacılık fakültesinin eğitim süresi 5 yıldır ancak 6 ay staj süresi de ayrıca üzerine eklenmelidir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi dünya standartlarında tıp eğiti alabileceğiniz ve sınava girmeden lise diplomanızla kayıt yaptırabileceğiniz ekonomik yurtdışı eğitim olanaklarından biridir. Sınava stresi yaşamadan parlak bir kariyer başlangıcı yapmak için Plovdiv Tıp Üniversitesi eğitim olanaklarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu konuda yardım almak isterseniz Anadolu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofislerine başvurarak, eğitim uzmanlarından destek alabilirsiniz.