Plovdiv Üniversitesi

universitesi plovdiv

 

Bulgaristan’ın Güneyinde bulunan en büyük üniversite olan Plovdiv Üniversitesi 1961 yılından bu yana eğitim vermektedir. Kırktan fazla alanda eğitim veren Plovdiv Üniversitesi Bulgaristan’ın en büyük üniversitelerinden biridir. Çok kalabalık bir akademiysen kadrosuna sahip olan Plovdiv Üniversitesinde eğitim öğretim olanakları da çok nitelikli ve uluslararası alan ün yapmış bir üniversitedir. Akademik kadronun büyük çoğunluğu başarılı akademik kariyerlere sahip seçkin eğitmenlerdir. Çok sayıda fakülteleri arasında açık öğretim fakültesi de bulunmaktadır. Plovdiv Üniversitesi öğrenci kapasitesi de oldukça yüksektir. Toplam 9 fakültede örgün öğretim gören öğrencilerin sayısı 9000’in üzerindedir. 5000’e yakın açık öğretim fakültesi öğrencisinin de bu sayıya eklenmesiyle Plovdiv Üniversitesi her yıl 15.000’e yakın öğrenciye eğitim vermektedir.

Plovdiv Üniversitesi öğrencilerini sunduğu teknik ve sosyal olanaklarla da ön plana çıkan üniversitelerden biridir. Öğrencilerin sosyalleşebileceği ve eğitim aldıkları alanda kendilerini daha da donatabilecekleri birçok olanak kampüs bünyesinde oluşturulmuştur. Uzmanlık laboratuvarları ve Eğitim tiyatrosu bölümü bu sayısız olanaklar arasında en dikkat çekici olanlardır. Bunun dışında kütüphaneler, kantinler, iletişim ve bilgisayar salonları gibi imkânlar öğrencilerin nitelikli bir öğrencilik deneyi yaşaması için bulunmaz özelliklerdir.

                  Plovdiv Üniversitesi bünyesinde eğitim alınabilecek 9 fakülte ise şunlardır.

1.Filoloji Fakültesi

  1. Felsefe ve Tarih Fakültesi
  2. Pedagoji Fakültesi
  3. Matematik ve Bilgisayar Programcılığı

5.Fizik Fakültesi

  1. Biyoloji Fakültesi
  2. Kimya Fakültesi
  3. Ekonomi ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  4. Hukuk Fakültesi

Plovdiv Üniversitesi eğitim dili Bulgarca ve İngilizcedir. Hazırlık sınıflarıyla dil yeterliliğiniz için son derece nitelikli bir eğitim alarak diliniz geliştirme imkânı bulabilirsiniz. Plovdiv Üniversitesi Avrupa’da ve dünyada birçok kurumla anlaşmalı olarak çok sayıda başarılı projeye imza atmıştır. Böylesi nitelikli bir üniversitede eğitim almanız için sadece lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Plovdiv Üniversitesi taban puan şartı ya da sınav zorunluluğu getirmemektedir. Sayısız seçenek arasından size en uygun olanı seçerek hem nitelikli hem de ekonomik bir eğitim hayatına kavuşabilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm detaylarla ilgili Anadolu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık ofislerine başvurmanız halinde size danışmanlık verilecektir.