Bulgaristanda Üniversite Puanları

puanlari bulgaristanda universite

 

Her genç, üniversitede okuma planları yapar. Bunun için senelerce eğitim alır. Özellikle Lise dönemi, kendini büyük bir yarışın içinde hisseder ve oldukça stresli bir dönem geçirir. Bu süreç boyunca, okumak istediği bölüm ve bölümü okuyacağı üniversite kafasında şekillenir. Ve sınava bu hayaller ile girer. Fakat ülkemizde eğitim sistemi, ne yazık ki sınava giren her öğrencinin yüzünü güldürmüyor. Kimi öğrenciler istedikleri bölümü kazanmanın mutluluğunu yaşarken, kimi öğrenciler ideallerine veda etmek zorunda kalıyor. Sizin bilmeniz gereken ise, bu iki seçenek arasında seçim yapmak zorunda olmadığınızdır.

Siz hem istediğiniz, idealinizdeki bölümü okuyabilir, hem de bu eğitimi yurtdışında, Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden birinde alabilirsiniz. Size bu avantajı sağlayacak ülkelerden biri de, Bulgaristan’dır. Bulgaristan’da Üniversite Puanları gibi bir engele takılmazsınız. Bulgaristan üniversitelerine kayıt olmanız için, lise mezunu olmanız yeterlidir. Herhangi bir sınav şartı aranmaz. Böylece lise diplomasını eline alan her genç, idealinde mesleğin eğitimini almak için Bulgaristan’a gelebilir. Mezun olduğunuz lisenin türü de önemli değildir. İster kolej, isterseniz meslek lisesi mezunu olun. Bulgaristan üniversitelerinin kapısı, her milletten lise diploması olan kişi için açıktır.

Avrupa Birliği’ne üye olan Bulgaristan’da Avrupa standartlarında eğitim alacaksınız. Ayrıca bu üyelik sebebiyle, alacağınız diploma sayesin de, tüm Avrupa ülkelerinde sorunsuz bir biçimde çalışabileceksiniz. Alacağınız diploma, YÖK tarafından da tanınacaktır.

Bulgaristan Üniversiteler’in de verilen eğitim dili, Bulgarca, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusçadır. Hazırlık sınıfları sayesinde, bu dilleri anadilinizmiş gibi öğreneceksiniz. Ayrıca yabancı bir ülkede yaşadığınız için, bu diller üzerinde bolca konuşma pratiği yapma şansınız olacak. Dil bilginiz sayesinde ise, dünyanın pek çok ülkesinde iş bulabilme şansına sahip olacaksınız. Aldığınız diploma ve dil bilginiz, sizi kaçırılmayacak elemanlar arasına sokacak.

Sizde, Bulgaristan’da Üniversite Puanları dahil olmak üzere, pek çok konuda, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na gelebilirsiniz. Burada eğitim alanında uzman kadromuza, Bulgaristan ve Bulgaristan’da ki üniversiteler hakkında dilediğiniz soruyu sorabilir ve gönül rahatlığı ile Bulgaristan’da bir okula kayıt yaptırmak için kolları sıvayabilirsiniz.