Bulgaristan'da Üniversite Taban Puanları

Bulgaristan'da Üniversite Taban Puanları

Avrupa’ nın büyük şehirlerinden biri olan Sofya Bulgaristan ülkesinin başkentidir. Aynı zamanda bu şehirde birçok büyük üniversite bulunmaktadır. Sofya üniversitesi taban puanları ise kişilerin kendi isteklerine göre belirlenen bir kayıt sistemi vardır. Bu nedenle kayıtta puan sistemi yoktur. İsteyen istediği bölüme kayıt yaptırabilmektedir. Eğitim masrafına dahi olan aynı zamanda yurt dışından eğitim amaçlı gelen kişilerin, üst düzey bir şekilde eğitim kalitesine katkı sağladıkları görülmektedir. İngilizcelerini geliştirmek adına yurt dışı eğitim programlarına dahil olan kişiler, bu anlamda verecekleri ücretleri de eğitim dillerine uygun olarak farklı fiyatlardan vermektedir. İngilizce olarak fakültede bölümlerinde eğitim verilmesi hangi bölüm olursa olsun, ülkenize döndüğünüzde sizin için bir artı oluşturacaktır. İngilizcenin kendini geliştirmesi ve kendini bu çerçevede iyi derecelere sokması ise kişinin kendi elinde olan bir durumdur.

 

Sofya üniversitesi taban puanları diye bir kavram bulunmamaktadır. Çünkü ülkemizde olduğu gibi bu okullar herhangi bir taban puanı veya sınavlar giriş yoktur. Bu okullara gelen öğrenciler yanlarında sadece lise diplomasını alarak kayıt yaptırmaktadırlar. Sofya üniversitesi etrafında bulunan bölümler yaklaşık olarak 83 ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler öğretmenlikten, mühendisliğe kadar birçok bölüm bulunmaktadır. Ancak herhangi bir taban puanı olmaksızın bu okullara rahatlıkla kayıtlar yapılabilmektedir. İngilizce anlamında aktif bir eğitim düzeyinin de bulunduğu bu okullara yabancı öğrenciler kayıt yaptırırken, öncelikli olarak dillerinin gelişmesini düşünmektedir. Bunun yanında İngilizce eğitim almak isteyenler farklı bir fiyat politikası belirlemeleri gerekir.

 

Sofya üniversitesi için giriş şartlarına bakıldığında herhangi bir sınavın olmaması kişilerin hayatları boyunca hayal ettikleri bölümlere yerleştirmelerini sağlamaktadır. İngilizce eğitimi sırasında, yoğun bir şekilde sunulan dil programları, kişilerin anadili kadar iyi İngilizce konuşmalarını sağlayacaklardır. İngilizce konusunda insanın hemen her türlü bilgisine danışılan ve anlama kapasitesini geliştiren bu dil programları oldukça etkili bir şekilde sunulmaktadır. Sofya üniversitesi taban puanları olmayan bir okuldur. Bulgaristan’ da bulunan diğer okullarda da taban puanları bulunmadığı için kişiler rahatlıkla bir okula kayıtlarını yaptırabilmektedir.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş