Bulgaristanda Üniversite Taban Puanları

taban puanlari bulgaristanda universite

Bulgaristan’da Üniversite Taban Puanları

Geleceği için kaygılanan ve girdiği üniversite sınavında başarılı olamayan çocuklar, çok stresli dönemler yaşayabiliyorlar. Tekrar sınava hazırlanmak bir zaman kaybı olmasının yanı sıra; dersaneler, kitaplar, testler ile oldukça masraflı bir hale de geliyor. Ayrıca bu süre de, öğrencinin yaşadığı stres, daha da artarak, katlanılmaz bir boyuta ulaşıyor. Şunu unutmayın ki, eğitim sistemin size sunduğu seçenekleri kabullenmek zorunda değilsiniz. Sınav stresi ve puan kaygısı yaşamadan, dilediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Üstelik bu eğitimi yurtdışında, Avrupa standardına sahip bir okulda alabilirsiniz.

Bulgaristan’da Üniversite Taban Puanları gibi bir sıkıntı yoktur. Üniversitelere girişte, puan sistemi uygulanmaz. Siz eğer, lise diplomasına sahipseniz, Bulgaristan’da dilediğiniz üniversitede ve dilediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Üstelik lise diplomanızın türü de önemli değildir. Yani ister Anadolu lisesi, ister kolej, isterseniz de meslek lisesi mezunu olun. Sadece diplomanızın bulunması, Bulgaristan’da üniversite okumak için yeterlidir. Bulgaristan’da Üniversite Taban Puanları diye bir şey düşünmenize gerek yok.

Bulgaristan’da alacağınız hazırlık sınıfı sayesinde, dil problemi de çekmeyeceksiniz. Buradaki üniversitelerde Bulgarca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça eğitim verilmektedir. Siz, alacağınız dil eğitimi sayesinde, dünyanın pek çok ülkesinde rahatlıkla iş bulabilir durumda olacaksınız. Dünyanın her yerinde aranan bir eleman olma sebeplerinizden bir diğeri de, aldığınız diploma olacaktır. Bulgaristan, Avrupa Birliği üyesi olduğundan, mezun olduğunuzda aldığınız diploma (mavi diploma), Avrupa’nın pek çok ülkesinde geçerli olacaktır. Ülkenize döndüğünüzde de, aldığınız diploma YÖK tarafından tanınacaktır.

Bulgaristan üniversiteleri dünyaca ünlenmiş bölümlere ev sahipliği yapar. Özellikle tıp alanında, dünyanın sayılı üniversitelerinden bir kaçı Bulgaristan’da bulunmaktadır. Bunun dışında hukuk, Mühendislik, Kamu Yönetimi gibi bölümlerde oldukça köklü eğitim alabilir, pek çok öğrencinin ilerisinde olabilirsiniz. Avrupa standartlarında eğitim vermeyi gözeten bu okullar, eğitim kalitelerine oranla oldukça düşük ücretler ile öğrencilerin kaydını yapmaktadır. Bulgaristan, günlük yaşam koşulları açısından da zorlayıcı bir ülke olmadığından, gelen öğrenciler maddi açıdan zorlanmadan öğrencilik hayatlarını sürdürebilirler.

Bulgaristan’da Üniversite Taban Puanları hakkında, aklınıza takılan tüm soruları, Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na gelerek sorabilirsiniz.