Bulgaristandaki Üniversiteler

bulgaristanda universite

 

Bulgaristan’da üniversiteler hiçbir sınav şartı aramamaları sebebiyle birçok öğrencinin tercih ettiği kurumlar arasında ön sıralarda yer alır. Bulgaristan’da üniversiteler Avrupa standartlarında eğitim vermesi nedeniyyle diğer üniversitelere göre daha çok tercih edilir. Herhangi bir sınav puanı beklemedikleri içinse gençlerin stres yaşamadan gidebileceği eğitim kurumlarıdır. Aynı zamanda seçilen lisans bölümündeki dil seçenekleri de bu üniversiteleri tercih edilir hale getirir. İngilizce, Almanca, Fransızca ya da Bulgarca olarak eğitim görme olanağını size tanır.

Bulgaristan’da üniversiteler öğrencilerini lise veya meslek lisesi diploma puanlarına göre kabul ederler. Dolayısıyla puan sistemiyle çalışmayan üniversitelere sahiptir. Sınavsız geçiş hakkı bulunması her öğrencinin üniversite hayallerinde vardır. En çok tercih edilenler arasında Sofya, Varna, Plovdiv, Ruse, Stara Zagora ve Pleven üniversiteleri bulunur. Bulgaristan’da üniversiteler öğrencilerden hazırlık sınıfına başlamadan önce ana bilim dalı ve lisans seçimi yapmalarını ister. Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurarak tercihinizi ne yönde yapmanız gerektiği ile ilgili uzman eğitimcilereden doğrubilgi ve destek alabilirsiniz. Bulgaristan’da üniversiteler hazırlık sınıfında dokuz ay süresince eğitim verirler. Ardından lisans eğitimine devam edebilirsiniz. Hazırlık eğitiminizi Biyoloji, Tıp ve Ziraat bilimlerinde tamamlarsanız Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği bölümlerinde eğitiminizi sürdürebilirsiniz. Eğer hazırlık eğitiminde Sosyal Bilimleri tercih ettiyseniz Sosyoloji, Hukuk, Tarih, Felsefe, Gazetecilik gibi sosyal bilimler alanlarını içeren lisans bölümlerinde eğitiminize devam edebilirsiniz. Sadece bu bölümler değil Ekonomi ve Mühendislik gibi alanları da tercih edebilirsiniz.

Bulgaristan’da üniversiteler ülkemizdeki üniversitelere kıyasla bilimsel araştırma ve akademik birikim anlamında, daha köklü üniversiteler olduğu için çok daha güçlüdür. Avrupa Birliğine üye, Avrupa’da tercih edilen ülkeler arasında 6. sırada yer alan, maliyet açısından diğer üniversitelere göre oldukça cazip fiyatlar sunan bir yerde eğitim almak isterseniz Bulgaristan’da ki üniversiteleri öncelikli değerlendirmek yanlış olmaz. Bulgaristan’da üniversiteler Avrupa’nın desteği ile düzenli ve gelişmiş bir eğitim düzeyine yükselmiştir. Aynı zamanda en genel olan İngilizce dilini tercih etseniz bile yaşadığınız yerin dilini öğrenmek çok daha kolay olduğundan döndüğünüzde iki diliniz olacak. Bu da üniversite tercihi yaparken göz ardı edilmemesi gereken önemli bir noktadır.